Zaproszenie na koncert

image_pdfimage_print
image_pdfimage_print

Wójt gminy Leszno zaprasza na koncert ku czci Mieszkańców Leszna, ofiar 1939 roku, który odbędzie się w niedzielę 19 września.

Wspominamy tragiczne wydarzenia z września 1939 roku.

1 września wojska niemieckie uderzyły na Polskę i rozpoczęły marsz w głąb kraju. W pierwszej połowie miesiąca dotarły pod Warszawę i zajęły między innymi Leszno. Nic wtedy nie zapowiadało tragedii. 15 września dowództwo obrony stolicy wysłało w rejon Leszna około 300 żołnierzy płk. Stanisława Sztarejki, który miał zagrodzić Niemcom drogę do Puszczy Kampinoskiej. Oddział majora Tadeusza Kiersta miał zająć samo Leszno i odciąć drogi na Błonie i Kampinos, skąd parły niemieckie siły. Wieczorem 16 września żołnierze Kiersta ruszyli do szturmu na Leszno, wydarzenia potoczyły się błyskawicznie. Całkowicie zaskoczeni Niemcy ulegli panice. Walka trwała krótko, Polacy opanowali wieś i zablokowali drogi.

Przed świtem 17 września dowódca zarządził wycofanie oddziału w kierunku północnym. Z samego rana pojawiły się niemieckie patrole motocyklowe i samochody pancerne, a niedługo potem ruszyła piechota wspierana przez artylerię. Siły polskie wycofywały się w stronę Łubca, broniąc się przed atakami przeciwnika. Zanim Niemcy ponownie wkroczyli do Leszna, mieszkańcy pogrzebali ciała Niemców poległych podczas polskiego natarcia. Na nic się to jednak nie zdało.

Niemcy spędzili Polaków do kościoła, kilka osób zabili, podłożyli ogień pod plebanię, dom parafialny i wiele zabudowań; pożar zniszczył prawie 70 procent budynków. W odwecie chcieli też rozstrzelać mieszkańców, ale w ich obronie wystąpił proboszcz Marian Stefanowski, który oznajmił: „Zabijcie mnie, a innych wypuśćcie na wolność”. Ostatecznie mieszkańców Leszna poprowadzono do Błonia, skąd zamierzano wysłać ich na roboty do Rzeszy. Po drodze jednak wiele osób, w tym proboszcza, uwolniono.