1

Filmy o historii gminy Leszno

W ramach obchodów 100. rocznicy odzyskania niepodległości przygotowaliśmy cykl filmów o historii naszej gminy. 

W pierwszym odcinku opowiadamy o wielkiej szansie jaką dostały równiny mazowieckie, kiedy okazało się, że można tu uprawiać buraki cukrowe. Przybliżymy nastroje i wydarzenia przed i po wybuchu Powstania Styczniowego w 1863 roku oraz jego przebiegu na naszych terenach. W wydarzenia sprzed 160-ciu lat zabierze nas Aleksander Nebelski.

W części drugiej Alek Nebelski opowie o niespokojnym początku XX wieku.

Alek Nebelski zabierze nas w czasy dwudziestolecia międzywojennego. Opowie o tym, jak w 1922 roku uruchomiono linię kolejki wąskotorowej do Błonia i skąd wzięła się nazwa Julinek. Dowiecie się też, do czego służyła ogromna polana z pojedynczym drzewem przy Parku Rozrywki Julinek.

Jeszcze nie ostygły popioły spalonego Leszna, gdy rozpoczęło się wprowadzanie okupacyjnych porządków. W ostatnim odcinku filmu o historii gminy Leszno Alek Nebelski m.in. opowie o tym, jak Szkoła Podstawowa im. Powstańców 1863 Roku w Zaborowie zamieniła się w posterunek Schutzpolizei – niemieckiej policji porządkowej. Serdecznie dziękujemy Pani Jadwidze Pytlakowskiej, długoletniej nauczycielce i radnej w latach 1990-2006 za wzięcie udziału w filmie.

 

Projekt „Leszno dla Niepodległej” realizuje: Świetlica w Zaborowie. Partnerami są: Gmina Leszno, Szkoła Podstawowa im. Stefana Batorego w Lesznie oraz Biblioteka Publiczna Gminy Leszno.

Dofinansowano ze środków Programu Wieloletniego NIEPODLEGŁA na lata 2017-2022 w ramach Programu Dotacyjnego „Niepodległa”.