Wystawa map Puszczy Kampinoskiej

W tym roku jednym z wydarzeń towarzyszących Dniom Regionu Rezerwatu Biosfery Puszcza Kampinoska jest wystawa „Patrząc w przeszłość”.

Z zasobu ponad stu pięćdziesięciu map zachowanych w Archiwum Głównym Akt Dawnych w Warszawie wybrano kilkanaście, które przedstawiają różne etapy z historii tego obszaru od schyłku XVIII aż do końca lat sześćdziesiątych XIX wieku.

Wystawa od maja do lipca gościć będzie w różnych jednostkach samorządowych mieszczących się w otulinie Kampinoskiego Parku Narodowego.

5-18 maja – Gmina Leszno
19-22 maja – Gmina Czosnów
23 maja – 4 czerwca – Gmina Stare Babice (wraz z wykładem w dn. 23 maja)
5-18 czerwca – Dzielnica Warszawa-Bemowo (wraz z wykładem w dn. 5 czerwca)
23 czerwca – 2 lipca – Powiat Warszawski Zachodni, Ożarów Mazowiecki
4-20 lipca – Gmina Izabelin (wraz z wykładem w dn. 5 lipca)

Autorem wystawy jest Tomasz Związek – doktor nauk humanistycznych, historyk środowiska, pracownik Instytutu Geografii i Przestrzennego Zagospodarowania PAN w Warszawie, członek Europejskiego Towarzystwa Historii Środowiskowej (ESEH) i Komisji Geografii Historycznej przy Towarzystwie Miłośników Historii (PTH). Wielbiciel długich leśnych wędrówek. Mieszka między trzema puszczami – Kampinoską, Białą i Słupecką. Jest autorem książki „Krajobrazy szesnastowiecznej Polski: las – ziemia – woda – ruda darniowa. Powiat kaliski w Wielkopolska w tle” (Warszawa 2022) i współautorem pozycji pt. „Puszcza Kampinoska. Opowieści o wydmach, mokradłach i sosnach. Przewodnik po krajobrazach przyrodniczo-kulturowych” (Kielce 2023).