Bon energetyczny

Wzor_wniosku_bon_energetyczny_2024_r.

Ośrodek Pomocy Społecznej w Lesznie informuje, że w związku z opublikowaniem ustawy z dnia 23 maja 2024 r. o bonie energetycznym oraz zmianie niektórych ustaw w celu ograniczenia cen energii elektrycznej, gazu ziemnego i ciepła systemowego można osobiście pobrać wnioski o wypłatę bonu energetycznego w formie papierowej. Wzór wniosku został  również umieszczony na stronie internetowej Urzędu Gminy Leszno, w Poradniku Interesanta, w zakładce Ośrodek Pomocy Społecznej.

Bon energetyczny jest jednorazowym świadczeniem pieniężnym dla gospodarstw domowych, których przeciętne miesięczne dochody w 2023 roku nie przekroczyły 2500,00 zł na osobę w gospodarstwie jednoosobowym bądź 1700,00 zł na osobę w gospodarstwie wieloosobowym. Wnioski o wypłatę jednorazowego świadczenia pieniężnego w formie bonu energetycznego można składać w terminie od dnia 1 sierpnia 2024 r. do dnia 30 września 2024 r. Wnioski złożone po dniu 30 września 2024 r. pozostawia się bez rozpoznania.

Na rozpatrzenie prawidłowo złożonego wniosku przez wnioskodawcę organ będzie miał 60 dni. Wypłata nastąpi niezwłocznie po otrzymaniu środków finansowych od wojewody, na rachunek bankowy wskazany przez wnioskodawcę. Przyznanie przez Wójta Gminy Leszno bonu energetycznego nie wymaga wydania decyzji. Informacja o przyznaniu bonu energetycznego zostanie przesłana na wskazany przez wnioskodawcę adres elektroniczny – o ile wnioskodawca wskazał adres poczty elektronicznej we wniosku o wypłatę bonu energetycznego.

W przypadku gdy wnioskodawca nie wskazał adresu poczty elektronicznej we wniosku o przyznanie bonu energetycznego, wnioskodawca ma możliwość odebrania informacji przyznającej bon energetyczny osobiście.
Nieodebranie informacji o przyznaniu bonu energetycznego nie wstrzymuje wypłaty tego bonu.

Bon energetyczny wynosi:

• 300,00 zł dla jednoosobowego gospodarstwa domowego,
  • 400,00 zł dla gospodarstwa domowego składającego się z 2 do 3 osób,
  • 500,00 zł dla gospodarstwa domowego składającego się z 4 do 5 osób,
  • 600,00 zł dla gospodarstwa składającego się minimum z 6 osób.

W przypadku gdy główne źródło ogrzewania danego gospodarstwa domowego jest zasilane energią elektryczną
i jest wpisane lub zgłoszone do centralnej ewidencji emisyjności budynków, o której mowa w art. 27a ust. 1 ustawy
z dnia 21 listopada 2008 r. o wspieraniu termomodernizacji i remontów oraz o centralnej ewidencji emisyjności budynków (Dz.U. z 2023 r. poz. 2496) do dnia 1 kwietnia 2024 r.  albo po tym dniu – w przypadku głównych źródeł ogrzewania zgłoszonych lub wpisanych po raz pierwszy do centralnej ewidencji emisyjności budynków, o których mowa w art. 27g
ust. 1 tej ustawy  to wysokość bonu energetycznego wynosi:

• 600,00 zł dla gospodarstwa domowego jednoosobowego,
  • 800,00 zł dla gospodarstwa domowego składającego się z 2 do 3 osób,
  • 1000,00 zł dla gospodarstwa domowego składającego się z 4 do 5 osób,
  • 1200,00 zł dla gospodarstwa domowego składającego się z co najmniej 6 osób.

W przypadku gdy wniosek o wypłatę bonu energetycznego dla gospodarstwa domowego wieloosobowego złożyła więcej niż jedna osoba to bon ten jest wypłacany osobie w tym gospodarstwie domowym, która złożyła wniosek jako pierwsza.  Przy ustalaniu wysokości bonu energetycznego obowiązywać będzie tzw. zasada złotówka za złotówkę, co oznacza,
iż bon energetyczny będzie przyznawany nawet po przekroczeniu kryterium dochodowego, a kwota bonu będzie pomniejszana o kwotę przekroczenia. Minimalna kwota wypłacanych bonów energetycznych będzie wynosić 20 zł.
Poniżej 20 zł kwota bonu energetycznego nie będzie wypłacana.

Mieszkańcy gminy Leszno będą mogli składać wnioski od dnia 1 sierpnia 2024 r. do dnia 30 września 2024 r. osobiście w Ośrodku Pomocy Społecznej w Lesznie
Al. Wojska Polskiego 21, pok. nr 3

Wniosek o wypłatę bonu energetycznego składa się na piśmie lub za pomocą środków komunikacji elektronicznej w rozumieniu ustawy z dnia 18 lipca 2002 r. o świadczeniu usług drogą elektroniczną (Dz. U. z 2020 r. poz. 344). W przypadku złożenia wniosku o wypłatę bonu energetycznego za pomocą środków komunikacji elektronicznej wniosek ten opatruje się kwalifikowanym podpisem elektronicznym lub uwierzytelnia z wykorzystaniem profilu zaufanego.