Budowa oczyszczalni ścieków w Lesznie – początek prac

image_pdfimage_print
image_pdfimage_print

W połowie grudnia ubiegłego roku delegacja Urzędu Gminy Leszno oraz radnych odwiedziła oczyszczalnię ścieków w Garwolinie – podobna ma powstać w Lesznie. Lesznowska oczyszczalnia będzie mała analogiczne rozwiązania do garwolińskiej: nie powodują one uciążliwości zapachowej ani hałasu. Jest to szczególnie ważne dla osób mieszkających w sąsiedztwie obiektu.

– Chcemy uspokoić mieszkańców, którzy mogą mieć obawy. Wybraliśmy najnowocześniejszą technologię, która znacznie zmniejszy uciążliwy zapach w porównaniu do obecnego punktu zlewnego – zapewnia wójt gminy Grzegorz Banaszkiewicz. Oczyszczone ścieki będą takiej jakości, że nadadzą się nawet do utrzymania zieleni. Będą odprowadzane do rzeki Utraty.

Koszt budowy tego typu nowoczesnej oczyszczalni może wynieść blisko 17 mln złotych. Opracowano już kosztorys oraz koncepcję budowy. Oczyszczalnia ścieków będzie zlokalizowana w miejscu obecnej zlewni ścieków komunalnych przy ul. Fabrycznej w Lesznie.

Na zdjęciu po prawej stronie widoczny jest kierownik oczyszczalni w Garwolinie Jarosław Baranek objaśniający zastosowaną technologię osadu czynnego z filtracją na membranach zamiast klasycznej oczyszczalni z osadem czynnym z osadnikiem wtórnym. 

W skład delegacji, która odwiedziła oczyszczalnię w Garwolinie, byli:  wójt Grzegorz Banaszkiewicz, zastępca wójta Marcin Klimek, kierowniczka referatu inwestycji i zamówień publicznych Katarzyna Fronczak, kierownik referatu ochrony środowiska i gospodarki komunalnej Piotr Czajkowski. Przedstawiciele Rady Gminy: przewodniczący Michał Dominiak, wiceprzewodnicząca Agata Bażyńska-Khan, Tomasz Maj, przewodniczący komisji budżetowej, Janusz Biały, przewodniczący komisji gospodarowania przestrzenią i rewitalizacji.

Szczegółowe informacje dotyczące opracowanej koncepcji budowy oczyszczalni ścieków w Lesznie znajduję się pod tym linkiem.(kliknij, aby przeczytać)