Postawa młodych strażaków Jakuba i Filipa nagrodzona

image_pdfimage_print
image_pdfimage_print

W piątek 10 grudnia bracia udzielili pierwszej pomocy mężczyźnie, u którego wystąpiło nagłe zatrzymania krążenia.

Zdarzenie miało miejsce w galerii handlowej. Mężczyzna nie dawał oznak życia. Bracia przeprowadzili resuscytację krążeniowo-oddechową. Do akcji ratunkowej wykorzystali również dostępny na miejscu defibrylator. Skuteczne czynności pozwoliły przywrócić mężczyźnie funkcje życiowe. Warto podkreślić, że dwaj młodzi strażacy działali samodzielnie, aż do przyjazdu policji i pogotowia ratunkowego.

Od 2020 roku Jakub i Filip Bartczakowie służą w Młodzieżowej Drużynie Pożarniczej przy Ochotniczej Straży Pożarnej w Zaborowie. Strażaczki i strażacy uczą się tam posługiwać m.in. urządzeniami pierwszej pomocy, sprzętem gaśniczym czy też ćwiczą z wykorzystaniem fantomów resuscytację krążeniowo-oddechową. 

Na zdjęciach ćwiczenia Młodzieżowej Drużynie Pożarniczej. Fot. OSP Zaborów

W czwartek 23 grudnia wójt gminy Leszno Grzegorz Banaszkiewicz podziękował Jakubowi i Filipowi Bartczakom za to, że wykazali się odwagą i profesjonalnym działaniem, ratując ludzkie życie. Doceniając taką postawę, wręczył młodym strażakom upominki.

Jakub Bartczak odbiera gratulacje od wójta gminy Leszno Grzegorza Banaszkiewicza

Filip Bartczak odbiera gratulacje od wójta gminy Leszno Grzegorza Banaszkiewicza

Strażacy z OSP Zaborów przygotowali dla Was film instruktażowy: w dwie minuty dowiecie się, o czym trzeba pamiętać, udzielając pierwszej pomocy.