Problemy z dostępem do wody – wyjaśnienie sytuacji

image_pdfimage_print
image_pdfimage_print

Dziękujemy za zgłoszenia dotyczące chwilowych przerw w dostawie wody. Rozumiemy zaniepokojenie, szczególnie w obliczu upałów. Poniżej przedstawiamy fakty wyjaśniające obecną sytuację. 

We wtorek, 1 lipca, między 4:00 a 18:00, średnie zużycie wody wynosiło około 150 m³ na godzinę. Po godzinie 17:00 zużycie to zaczęło znacząco rosnąć, osiągając punkt krytyczny po 20:00, kiedy to odnotowano 288 m³ (co widać na załączonym wykresie). Spowodowało to całkowite opróżnienie zbiorników wody uzdatnionej w Stacji Uzdatniania Wody (SUW) Feliksów i w konsekwencji brak wody w gminnym wodociągu.

Stan infrastruktury i inwestycje:

  • W ciągu ostatnich pięciu lat (2019-2024) Gmina Leszno zainwestowała w sieci wodociągowe i remonty SUW ponad 9 milionów złotych, co daje średnio około 917 zł na mieszkańca.
  • W SUW Feliksów zmodernizowano urządzenia sterujące rozdziałem mocy, zasilaniem kompresorów i pomp zatapialnych. Poprawiono również automatykę i podłączono ją do systemu wizualizacji i monitoringu. Sprawdzimy również możliwości geologiczne wykopania nowej studni. 
  • W SUW Gawartowa Wola przebudowano studnie, wyremontowano budynek, wymieniono urządzenia sterujące układem technologicznym i instalacjami wewnętrznymi, a także wybudowano dwa nowe zbiorniki po 75 m³ każdy do magazynowania wody uzdatnionej. 
  • SUW Czarnów, w 2023 roku powstała tam nowa studnia, w ubiegłym tygodniu pozyskaliśmy dotację na remont SUW, która umożliwi m.in. przebudowę ujęć głębinowych (studnie nr 2 i 3), wymianę wyposażenia technologicznego i montaż nowych, naziemnych obudów studni na fundamentach betonowych oraz budowę dwóch nowych zbiorników o pojemności 150 m³ każdy. 
  • SUW Feliksów zaopatruje w wodę ⅔ gminy Leszno – zachodnia część gminy zasilana jest przez SUW-y w Czarnowie i Gawartowej Woli.
  • Boiska klubów sportowych Partyzant i Zaborowianka są podlewane z niezależnych miejscowych studni, zatem nie obciążają sieci wodociągowej. 
  • Numer telefonu alarmowego 509 401 124 jest dostępny poza godzinami pracy Urzędu Gminy. Służy on do zgłaszania awarii. W przypadku chwilowych przerw w dostawie wody, które wyjaśniliśmy w tym poście, prosimy o wyrozumiałość. 
  • Problem, z którym się zmagamy, wykracza poza granice naszej gminy. Obecnie obserwujemy stan zagrożenia hydrogeologicznego, związany z prognozowaną niżówką hydrogeologiczną, która dotyka między innymi województwo mazowieckie.

Niskie ciśnienie wody w kranach to efekt nadmiernego zużycia wody przez wszystkich. Aby zapewnić stabilny dostęp do wody dla całej gminy, prosimy o ograniczenie podlewania ogródków przydomowych, działkowych i innych terenów zielonych wodą z sieci.

Pamiętajmy, że rozsądne zarządzanie wodą to nie tylko oszczędności w domowym budżecie, ale przede wszystkim gwarancja dostępu do wody dla całej społeczności gminnej.