Bezpieczniej na rowerze

image_pdfimage_print
image_pdfimage_print

W pierwszej połowie 2021 roku ruszy budowa długo oczekiwanej drogi dla rowerów, którą pojedziemy z Leszna w kierunku Błonia oraz w stronę Nowego Dworu Mazowieckiego. Powstanie ona wzdłuż drogi wojewódzkiej nr 579. Mieszkańcy Leszna będą musieli przyzwyczaić się do zmian w centrum miejscowości. Droga dla rowerów w kierunku północnym za zabudowaniami będzie przebiegać głównie po terenach leśnych.

To bardzo ważna zmiana dla rowerzystów – droga wojewódzka nr 579 jest bardzo niebezpieczna, nie ma pobocza, a kierowcy chętnie się na niej rozpędzają.

Inwestycja będzie dofinansowana ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego oraz z budżetu państwa. Liderem projektu jest gmina Ożarów Mazowiecki, przy udziale partnerów: gminy Leszno i gminy Stare Babice. Powstanie blisko 20 km dróg dla rowerów na terenie trzech gmin, z czego 8 km w gminie Leszno.

Projekt obejmuje budowę dróg dla rowerów oraz ciągów pieszo-rowerowych na terenie trzech gmin z infrastrukturą towarzyszącą (taką jak stojaki rowerowe czy punkty samoobsługowej naprawy rowerów). Warto jednak zauważyć, że dofinansowana inwestycja jest tylko elementem tworzącego się, powiązanego systemu sieci dróg rowerowych podwarszawskich gmin.

Projekt jest już zatwierdzony. Niestety, podczas wytyczania drogi dla rowerów zostanie usuniętych kilka drzew. Gmina dołoży starań, aby nie zmieniło to bilansu Zieleni w okolicy i planuje nasadzenia kompensacyjne. 

Szczegółowe informacje na temat postępowania przetargowego na wykonie inwestycji: www.gminaleszno.ezamawiajacy.pl