II Lesznowska Jesień Muzyczna: koncert z okazji 81. rocznicy spalenia Leszna

image_pdfimage_print
image_pdfimage_print

W ubiegła sobotę 19 września w Kościele Narodzenia Świętego Jana Chrzciela w Lesznie odbył się Koncert Chóru Reprezentacyjnego Zespołu Artystycznego Wojska Polskiego pod dyrekcją Pawła Szkopa. Chór wykonał pieśni patriotyczne i religijne ku czci pomordowanych w 1939 roku.

Zgromadzonych powitał przewodniczący rady gminy Michał Dominiak. Dziękujemy księdzu proboszczowi Piotrowi Pawłowi Laskowskiemu za przyjęcie. Koncert prowadził Tomasz Szuran.

Przewodniczący rady przywitał zebranych tymi słowami:

Witam serdecznie wszystkich przybyłych  na koncert związany z obchodami  81 rocznicy spalenia Leszna. Witam Państwa w imieniu Wójta Grzegorza Banaszkiewicza, własnym oraz radnych gminy Leszno.

Szanowni Państwo, 81 lat temu, 16 września tu pod kościołem stoczył walkę IX batalion majora Tadeusza Kiersta. Polacy odnieśli sukces. Dzień później bohaterski batalion po raz kolejny odparł siły wroga. Niestety pod napływem zwiększonych wojsk niemiecki opór upadł, a ludność spędzono do kościoła, kilku zabitych spalono w domu parafialnym.

Ówczesny proboszcz naszej parafii Marian Stefanowski uprosił o ocalenie parafian, część z nich zwolniono, część wywieziono na roboty. W centrum Leszna spalono większość budynków. Na cmentarzu w Lesznie pochowano 23 polskich żołnierzy.

Miejmy w pamięci i sercach tamte wydarzenia a przed oczami rozwijająca się gminę Leszno. Dbajmy o nią wspólnie dziś, bo to dla nas walczyli o nią 1939 roku.

Dzisiejszy koncert otwiera cykl koncertów w ramach II Festiwalu „Lesznowska Jesień Muzyczna” pod kierownictwem artystycznym Marcina Lewickiego. Witam Chór Reprezentacyjny Zespołu Artystycznego Wojska Polskiego pod dyrekcją Pawła Szkopa za sprawą, którego przeniesiemy się w świat pieśni powstańczych i religijnych. Zapraszam gorąco do wysłuchania koncertu. 

Poniżej galeria z fotoreportażem Agnieszki Kowalskiej.