Nowa umowa na odbiór odpadów biodegradowalnych [AKTUALIZACJA]

image_pdfimage_print
image_pdfimage_print

Stawki za wywóz odpadów w gminach na terenie powiatu warszawskiego zachodniego:

Błonie – 27 zł (obniżka za kompostowanie 1 zł),

Izabelin – 33 zł (obniżka za kompostowanie 6 zł),

Kampinos – 29 zł (obniżka za kompostowanie 1,60 zł),

Leszno – 20 zł,

Łomianki – 33,80 zł (obniżka za kompostowanie 2 zł),

Ożarów Mazowiecki – 33 zł (obniżka za kompostowanie 1 zł),

Stare Babice – 33,80 zł (obniżka za kompostowanie 2 zł).

2 czerwca wójt gminy Leszno Grzegorz Banaszkiewicz podpisał umowę na odbiór odpadów biodegradowalnych z firmą „Byś Wojciech Byśkiniewicz”, która obowiązywać będzie do maja 2021 roku.

W przetargu oddzielono odpady biodegradowalne od pozostałych frakcji, dzięki czemu po raz pierwszy od 2016 roku do przetargu zgłosiła się więcej, niż jedna firma. W konsekwencji, uzyskana ostatecznie oferta była o 40 % niższa – zamiast 1069 złotych za tonę, gmina zapłaci 658 złotych za tonę.

Dotychczas nie podpisano natomiast długoterminowej umowy na odbiór pozostałych frakcji odpadów w roku 2020.  Powodem jest fakt, iż uzyskana oferta dwukrotnie przewyższa środki, przewidziane na ten cel w budżecie. Do końca czerwca br. obowiązuje umowa, popisana z wolnej ręki.

Mimo obniżki kosztów odbioru odpadów biodegradowalnych, system odbioru odpadów komunalnych nie bilansuje się – już po pierwszym kwartale brakuje w nim 1 121 546 zł. Jest to związane z jednej  strony z bardzo wysokimi stawkami, zaproponowanymi przez wykonawców usług, a z drugiej z tym, że obowiązująca aktualnie stawka – 20 zł od mieszkańca – jest najniższa w powiecie i nie pokrywa zupełnie kosztów funkcjonowania systemu. Dlatego w czerwcu stawka ta będzie musiała zostać podwyższona.

Maksymalna dopuszczalna ustawowo opłata za odbiór odpadów segregowanych może obecnie wynieść do 33 złotych od mieszkańca. W związku z tym, że udało się uzyskać oszczędności na odpadach biodegradowalnych, będziemy mogli zastosować wyższe ulgi za kompostowanie.  

Zniżka z tytułu kompostowania bioodpadów obejmować będzie każdą osobę,  zamieszkującą daną nieruchomość. Ulgi są przewidziane również dla rodzin wielodzietnych oraz dla tych, które korzystają z pomocy społecznej.