Wielkanocne życzenia i zaproszenie do świątecznej Jadłodzielni

image_pdfimage_print
image_pdfimage_print

Ze stołu na stół – akcja Jadłodzielni

W gminie Leszno w drugi dzień Świąt Wielkanocnych 18 kwietnia po raz kolejny
odbędzie się akcja ratowania żywności „Ze stołu na stół” – w dwóch lokalizacjach:
Leszno i Zaborów.

Zapraszamy w następujące miejsca:
• Leszno – okolice pętli autobusowej w godzinach 16:00–17:00,
• Zaborów – okolice ronda w godzinach 17:30–18:30.

Będziemy czekać na Was przy świątecznym stole, we wskazanym miejscu. Stół ma charakter otwarty, każdy może coś przynieść, każdy może coś wziąć. Jedzenie musi być świeże, a produkty opakowane nie mogą być przeterminowane. Prosimy o zapakowanie jedzenia (w słoiki, plastikowe pojemniki po jedzeniu) oraz opisanie tego, co jest w środku. Dobrym zwyczajem jest podanie składu potrawy (ze względu na alergie).

Prosimy, aby jedzenie było zapakowane szczelnie i solidnie, w sposób umożliwiający odniesienie go do domu.Nasi wolontariusze będą w razie potrzeby pomagać na miejscu.

W ratowanie jedzenia po świętach w naszej gminie można włączyć się na wiele sposobów:
• dostarczyć jedzenie,
• poczęstować się jedzeniem,
• powiedzieć innym o tej akcji,
• pomóc w organizacji wydarzenia jako wolontariusz.

Jak zorganizować święta bez marnowania – zasada 4P

  • Planuj

Zaplanuj menu i listę produktów do kupienia. Jeśli spędzacie Święta w większym gronie, warto podzielić się przygotowaniem potraw.

  • Przechowuj

Większość potraw nadaje się do przechowywania (w zamrażalniku/zawekowane w słoiku). Podziel przechowywane jedzenie na porcje (na raz) i opisz (co to jest).

  • Przetwarzaj

Większość potraw/produktów można przetworzyć w nową potrawę – jest wiele książek kucharskich i blogów, które podpowiadają, jak kreatywnie wykorzystać produkty, które mamy w lodówce.

  • Podziel się

Najbardziej efektywne i najprostsze jest dzielenie się żywnością z osobami z naszego najbliższego otoczenia (rodzina, goście, znajomi, sąsiedzi). Można również ogłosić się na lokalnych grupach na Facebooku, których ideą jest zapobieganie marnowaniu, i opublikować informację, jakim jedzeniem chcemy się podzielić oraz gdzie można je odebrać. Jedzenie można również zawieźć do jednej z okolicznych jadłodzielni – na stronie www.facebook.com/FoodsharingWarszawa jest ich pełna lista. W naszej w okolicy znajdują się jadłodzielnie w Brwinowie, Pruszkowie, Piastowie, Izabelinie.

Joanna Syta, radna gminy Leszno

 /Zero Waste na co dzień w moim domu i zagrodzie